home | kontaktdodaj do ulubionych | poleć nas znajomym
strona główna
wypadanie włosów
jak działa HSR
dostępne kolory
opinie klientów
porównanie
cennik HSR
         
I Wypadanie włosów II Zagęszczanie włosów III. Włosy
IV Łysienie V Przeszczep włosów VI Peruki


PERUKI

Peruki jako okrycie głowy znane są już od wielu lat. Nosił je nawet Jean-Jacques Rousseau w XVIII wieku. Moda na noszenie peruki i osłanianie swoich naturalnych włosów wywodzi się z Francji. Oświecenie jako epoka miała swoje peruki, które były charakterystycznym nakryciem głowy możnowładców i wysoko postawionych osób. W XVII i XVIII wieku peruka była ozdobą świata arystokracji. Jej noszenie objęło swoim zasięgiem całą Europę.

Szybko jednak peruka trafiła na głowy wszystkich dbających o swój wygląd, niekoniecznie najbogatszych. O zasięgu tej mody świadczą chociażby perukarze, którzy pisali do króla, by zdobyć pozwolenie na otwarcie dla siebie miejsc pracy. Ich liczba była taka duża, że mogła mocno zdumiewać. Było ich tak wielu, że konkurowali oni ze sobą. Można było iść prosto z ulicy i po prostu wybrać jednego z nich. Sklepy z perukami były otwierane nawet w bardzo małych miasteczkach. Także i w nich był popyt na ten element garderoby. Noszenie peruk w późniejszych latach panowania tej mody było równie popularne na głowach możnowładców, jak i sklepikarzy, czy rzemieślników.

Jednak zaskoczeniem może być fakt, że peruki zostały wynalezione już w starożytnym Egipcie. Już wtedy kobiety nosiły długie włosy, które splatało się w warkocz. Takie nakrycie głowy zdobiły również różnego typy spinki. Najczęściej wykonane z kości słoniowej. Taka moda wiązała się również z ochroną włosów przed promieniami słonecznymi. Już w tamtych czasach w Grecji, czy w Rzymie noszono także peruki wykonane z prawdziwych włosów. Dopiero w XVI wieku po długim okresie ciszy, po czasach starożytnych, peruki wracają do łask. Zostają one znowu rozpropagowane przez królową Elżbietę. Mężczyźni zaczynają z kolei nosić peruki za sprawą króla Ludwika XIII, który cierpiał z powodu zbyt szybkiego wypadania włosów. Warto o czymś w tym momencie napisać. Już wtedy zmienił się sposób noszenia peruk. Naturalne stało się golenia głowy i zakładanie takich okryć z peruki na nią. W takim sensie peruki zastępowały naturalne fryzury, od których były wygodniejsze i łatwiej było zachować z nimi higienę. Nie było przynajmniej dużego problemu z wszami, czy innymi chorobami skóry głowy i włosów.

 
 
home | kontakt | wypadanie włosówCopyright © 2006 - HSR. Wszelkie Prawa Zastrzeżone.